Başarıya Götüren 6 Diyet Motivasyonu

Biliyorum ki daha önce birkaç kere diyet denemeniz olmuştur.Size bakan çikolataları veya iş arkadaşlarıla gidilen restorandaki kebapları reddetmek bazen her zamankinden çok daha zor olur.

Sağlıklı Beslenme sürecine kendimizi adapte ettiğimizde iç motivasyonumuz bizi ilk başlangıçta çok güzel destekler ve diyet sürecinin ilk 2 haftasında süper devam eder ve hedeflenen kilo kaybı/sağlık koşulana  erişme ile daha güçlenir.  Fakat vakit ilerdikçe biyolik ritim buna alışır ve bunu yanında çevresel faktorlere karşı direnciniz düşmeye başlar. İşte bun noktada 1 lokmadan bişey olmazcı arkadaşlar çıkar – kabus , hiç de bitmezler saolsunlar tabi arkadaş iyidir J – ve o bir lokmayla başlanan süreç ‘’sonrasını hatırlamıyorum hepsini yemişim’’ e dönebilir. Burda tam olarak duygusal ve fiziksel olarak yoldan çıkma olayından bahsediyorum ki genellikle yarım bırakılan sürdürülemeyen beslenme programlarında daha çok karşımıza çıkar. Peki ne yapmalı? En önemlisi doğru iç motivasyonu bulmak ve kendizi /istekleriniz tanıyarak uzun vadeli uygulanabilir bir beslenme planlamak olacaktır.

Peki bunu destekleyen durumlar neler olabilir?

1-GERÇEKÇİ HEDEFLER BELİRLEYİN!

Evet hepimiz istiyoruz ki fit / sağlıklı olmak ve mümkünse jet jızında! Bu  noktada yapılan temel yanlış enerji tamamen düşürülmüş  diyetlere başvurmak ve  kısa zamanda sonuç görme odağı ile varılan temel noktadan uzaklaşmak oluyor. Kendimize kısa zamanda çok yuksek hedef koydumuzda ilk başarısızlıkta tüm hedeften vazgeçme sebebi olabiliyor ama  unutmayalım ki 1. Basamağa çıkmakdan 10. Basamağa erişemeyiz J bu noktada ulaşılması kolay gerçekçi hedeflerinizin olması size güven verecektir.

2- EMİN ADIMLARLA İLERLEYİN

Beslenme programında kalıcı bir başarı elde etmek yavas ve sağlam adımlarla ilermeyi gerektirir.

Bu noktada yapılacak kendimize yapacağımız en büyük haksızlık bunun 1 gecede olmasını beklemek olacaktır.Eğer yavaş yavaş ilerlersek kaybettiğimiz kiloyu daha kalıcı ve sağlıkla vermiş oluruz.Kısa sure içinde açlık diyetlerine başvurularak tartıda gözüken azalmalar bizim için ne yazık kı kalıcı olmayan kilolardır. Aksine uzun süreli açlık diyetleri bizi daha sinirli ve huzursuz yapacağı için; bu süreçten olumsuz etkilenen psikolojimiz sonrası başarızlık oranı daha da yükselecektir.

3-ZAMAN ZAMAN AKSİLİKLER OLABİLİRİ; -MÜKEMMELİYETÇİ OLMAYIN

Her zaman her koşulda aynı iradeye sağlam olamayabiliriz. Yaz ortasında buz gibi bir dondurma veya kışın sıcak bir çikalata bazen baştan çıkarıcı olabilir. Bu noktada beslenme düzenimiz dışında irademize yenik düştüğümüz o noktada ‘ya hep ya hiç’ olmamalıyız çünkü beslenmede battı balık yan gitmiyor efendim. Hayatımızda herhangi durumda olabileceği gibi beslenme programımızda da Aksilikler olabileceğini düşünmeli ve onemli olan kararlılıkla devam etmektir.

Evet,o pastayı yedik diyelim  bitti mi her şey? Hayır! Bir öğünde kaçamak yaptığımızda bütün beslenme programımız alt üst olmuyorsa -bir fincan yağ yakımını hızlandıran bir çay içtiğimizde de  tüm yağlar yakılamıyor tabi J  –  beslenmemizde unutmuyoruz ki ne bir öğun sağlıklı beslendiğimizde de hemen zayıflamış oluyoruz ne de bir öğün kaçamak yapıldığında verdiğimiz tüm kiloyu almış olacağız.Ayrıca yapılan araştırmalar göstermiş ki beslenme programlarında verilen 100 kcallık molalar süreçte daha uzun süre motivasyon sağlamış oluyor.

4 –SABIRLI OLUN

Beslenme programlarındaki en buyuk motivasyon başlangıçta verilen kilolar olarak görülür. Fakat vakit ilerledikçe kilo verme süreci biraz daha yavaşlayacak ve hızınız düşebilir. Bunda birkaç etki olmakla birlikte en büyük etkenler; belli bir bioritimin oluşması, hedeflenen kiloya yaklaşılması ile mevcut olan kalıcı kilolara gelinmesi vs olabilir. Bu noktada motivasyon bozmak yerine sabırlı olup geriye dönük başarımızın farkında olarak kendi başarımızı  tebrik ediyoruz  ve 10 kilo vermişiz 3 kalan 3 kilo değil biz daha inatçıyız deyip devam ediyoruz. Metabolizmamıza sağlık ! J

5-KENDİNİZİ ÖDÜLLENDİRİN

Yeni bir beslenme sürecine uyum sağlamak her zaman kolay olmayabiliyor. Bazen başlangıçta çok iyi motive olsak ara süreçlerde de iç motivayonumuz düşebilir. Bu noktalarda kendimize vereceğimiz küçük ödüller bizi devam etmek için pozitif etki gösterebilir. Bahsettim nokta 1 paket çikolata yemek için 5 kilo vermek değil.; aile veya arkadaşlarla paylaşılan güzel bir yemek; kendimize aldığımız minik bir fular veya arkadaşlarla geçirilen bir etkinlik de kendimizi odullendirebiliriz. Kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacak mini hedefler edinmek sizi daha çok motive edecektir.

6-KLİŞE AMA ; YAŞAM TARZI HALİNE GETİRİN

Bir çok kişi için kilo kaybetme süreci  kilo koruma döneminden çok daha kolay geçer.sağlıklı beslenme programı en başından itibaren sizinle tamamen uyumlu bir şekilde başlamalı ve böyle devam etmelidir. Sadece beslenme programı yaparken 7 de kahvaltı yapıp 3 ay sonra 11 de kahvaltı etmeye  başlamak yerlememiş  veya size uygun olmayan bir program içinde olduğunuz gösterir.

Tüm bu süreçte hayatınızda doğru saat aralıklarında ; doğru besinleri seçmeyi öğrenmiş olmak sağlıkla yaşamın rahatlığıyla; sizi hem beden hem de zihin olarak mutlu edecektir.

Add your comment or reply. Your email address will not be published. Required fields are marked *

Moment Creative